علم و تکنولوژی

مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا (نقد و بررسی)

مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا (نقد و بررسی)

همینطور که میدونید اپل در مراسم Far Out امسالش از سه سری اپل واچ رونمایی کرد؛ اپل واچ سری 8، SE و سری اولترا. اپل سال‌هاست که با شعار اپل واچ مخصوص ورزشکاران است وارد دنیای ساعت‌های هوشمند شده و تا حالا هم توانسته ساعت‌هایی رو در شان ورزشکاران تولید کند؛ اما امسال با تولید نسل اولترا، واقعا تجربه‌ی ساعتی که هر نوع ورزشکاری به دنبال اوست رو به کاربران القا کرده است.

mrdigitall.com قرار است مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا (Comparison of Apple Watch 8 and Apple Watch Ultra) انجام دهد؛ پس اگر هنوز بین خرید این دو ساعت گیج هستید یا اقدامی انجام نداده‌اید، این مطلب را تا انتها بخوانید تا انتخاب خود را بتوانید آسان‌تر انجام دهید.

اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا از لحاظ طراحی!

اپل واچ سری 8 در طراحی، راه برادران پیشین خود را در پیش گرفته و تغییری رو در کانسپت خودش ایجاد نکرده؛ با این اوصاف میتوانیم بگوییم اپل واچ سری 8 طراحی دلنشین ساعت‌های هوشمند اپل را دارد که علاقه‌مندان زیادی هم نیز دارد.

اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا از لحاظ طراحی!

اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا از لحاظ طراحی!

اپل واچ اولترا که آمریکایی‌ها لقب جان سخت را به او دادند، واقعا ظاهری شبیه به جان سخت‌ها دارد؛ در وهله‌ی اول وجود سایز 49 میلی‌متر در اپل واچ اولترا مقداری تعجب برانگیز بود، سایزی که 4 میلی‌متر از دیگر اپل‌واچ‌ها بزرگتره؛ البته تغییرات تنها به همین سایز ختم نمی‌شود و واقعا میتونیم بگوییم در این نسل شاهد باز طراحی ساعت‌های هوشمند اپل بودیم.

اپل واچ اولترا برخلاف سری 8، حاشیه‌های نرم و طراحی ظریفی نداره و ظاهری زمخت را به خود گرفته‌ است؛ البته خود اپل هم می‌گوید متریالی که در اپل واچ اولترا به کار رفته همان تیتانیومی است که در صنایع هوا و فضا به کار رفته است؛ استفاده از این فلز باعث شده تا اپل واچ اولترا برخلاف سایز و اندازش، وزن ایده‌آلی در برابر استحکام بالایی داشته باشد.

اپل واچ اولترا برخلاف همتای منحنی ‌طور خودش، لبه‌ی رویی خود را کامل تخت قرار داده و از نمایشگری که سر تا سر او قرار دارد را با یاقوت کبود محافظت می‌کند؛ هر طور نگاه می‌کنیم شرکت اپل حق داشته تا نام اپل واچ اولترا ر ا جان سخت بگذارد.

اپل واچ سری اولترا شاهده یه کلید دیگر بر روی بدنه‌ی خود با نام Action Button است که تا حالا او را روی هیچ کدام از نسل‌های اپل واچ‌ها ندیده‌ایم؛ کار این کلید این است که می‌توان آغاز یا اتمام یک فعالیت ورزشی را تنها با یک کلیک انجام دهد؛ از آنجایی که این ساعت بیشتر برای ورزش‌های سنگین استفاده می‌شود، این کلید می‌تواند سرعت بیشتری را در حین فعالیت‌های ورزشی به افراد ببخشد. البته در کنار این کلید هم چرخان هم بزرگتر شده که کار با دستکش را راحتر می‌کند.

اپل واچ سری 8 و اولترا هر دو از گواهی IP68 استفاده می‌کنند اما در بحث نفوذ آب قضیه این دو ساعت باهم متفاوت است؛ اپل واچ اولترا به لطف متریال و نوع طراحیش تا عمق 100 متر زیر آب هم مقاومت نشان می‌دهد در حالی که این عدد برای اپل واچ سری 8 روی 50 متر قرار دارد. از طرفی غواصی تا عمق 40 متر برای اپل واچ اولترا مشکلی ندارد اما سری 8 تنها بدرد استخر و شناهای معمولی در دریا می‌خورد.

مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا در بخش طراحی به پایان رسید.

نمایشگر اپل واچ 8 و اولترا چه تفاوت‌هایی دارند؟

در مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا به بخش نمایشگر رسیدیم؛ جایی که تفاوت‌ها کاملا به چشم می‌آید. اپل واچ اولترا در مقابل سری 8، روشنایی دوبرابری دارد که باعث می‌شود خواندن مطالب زیر نور خورشید بسیار واضح باشد؛ جدایی از این یک حالت Night Mode هم برای اپل واچ اولترا وجود دارد که با روشن کردن او، محتویات ساعت به رنگ مشکی و قرمز در می‌آیند که خوانایی مطالب در شب برای ما آسان‌تر می‌شود.

نمایشگر اپل واچ 8 و اولترا چه تفاوت‌هایی دارند؟

نمایشگر اپل واچ 8 و اولترا چه تفاوت‌هایی دارند؟

هر دوی این ساعت‌ها از صفحه نمایش Retina استفاده می‌کنند و کیفیت آنها زبان زد همه است.

مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا در زمینه‌ی سخت افزار و نرم افزار، زور کدام یک بیشتر است؟

هر دو نماینده اپل از پردازنده Apple S8 استفاده می‌کنند؛ هر دوی این ساعت‌ها از حسگر اندازه گیری دمای بدن و حتی تشخیص حرکت برای تصادف استفاده می‌کنند؛ تا اینجای کار تقریبا هر دو ساعت در بخش سخت افزار و نرم افزار به یک اندازه بوده‌اند.

اما تفاوت‌ها زمانی نمایان می‌شوند که بحث دقت سنسور‌ها به وسط می‌آید؛ اپل واچ اولترا بدلیل اینکه دائم سر دست ورزشکاران است و دارد اندازه گیری می‌کند، دقت بیشتری نیاز دارد، پس به همین دلیل سنسورهای اپل واچ اولتر دقت بیشتری دارند.

قرار است تفاوت‌ها در مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا در بحث سخت افزار و نرم افزار بیشتر شود. اپل واچ اولترا اولین ساعتی از شرکت اپل هست که دارای GPS دو فرکانسه است؛ این GPS باعث شده تا مکان یابی که اپل واچ اولترا انجام میدهد بسیار دقیق باشد.

جان سخت بدلیل اینکه قرار است جاهای سخت‌تری برود، محدوده‌ی دمایی متفاوتی نسبت به اپل واچ سری 8 دارد؛ سری اولترا در بازه‌ دمایی 20- تا 50 درجه سلسیوس بدون هیچ مشکلی کار می‌کند. تفاوت دیگر هم مربوط به سنسور عمق سنج پیشرفته می‌شود؛ اپل واچ اولترا سنسوری به نام Depth دارد که عمق آب، مدت زمان غواصی، دمای آب و بیشترین عمقی که در آن حضور پیدا کردیم رو بهمون اطلاع میده؛ در ضمن یادمون هم نرود که اپل واچ اولترا تا عمق 100 متری آب می‌تواند برود، یعنی دو برابر اپل واچ سری 8.

مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا در زمینه‌ی سخت افزار و نرم افزار، زور کدام یک بیشتر است؟

مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا در زمینه‌ی سخت افزار و نرم افزار، زور کدام یک بیشتر است؟

هر دو غول با سیستم نرم افزاری WatchOS 9 به بازار آمده‌اند و در زمینه‌ی قابلیت‌های نرم افزاری آنچنان تفاوتی با یکدیگر ندارد؛ شاید تنها تفاوت آنها این باشد که اپل واچ اولترا میتواند همزمان 6 پارامتری که اندازه گیری کرده را در یک صفحه نشان دهد که آنهم به لطف صفحه نمایش بزرگتر است.

باتری، یکی از لذت بخش‌ترین مقایسه‌ها!

اندازه بزرگتر به معنای ظرفیت باتری بیشتر. زمان معرفی اپل واچ‌های امسال، کوپرتینویی‌ها اعلام کردن که سری اولترا بهترین باتری را بین دیگر هم نسل‌هایش دارد؛ در استفاده معمولی اپل واچ اولترا تا 36 ساعت بهره‌وری را برای کاربران به ارمغان می‌آورد، در حالی که سری 8 نصف اپل واچ اولترا شارژدهی دارد یعنی 18 ساعت استفاده.

شرکت اپل حالتی رو تحت عنوان Low Power برای هر دو ساعت تعبیه کرده است که با روشن کردن این قابلیت ماندگاری شارژدهی ساعت‌ها بسیار بیشتر می‌شود، زیرا قابلیت‌های غیر ضروری خاموش می‌شوند؛ اپل واچ اولترا در این حالت به استفاده 60 ساعته می‌رسد و سری 8 هم به بهره‌وری 36 ساعته می‌رسد.

باتری، یکی از لذت بخش‌ترین مقایسه‌ها!

باتری، یکی از لذت بخش‌ترین مقایسه‌ها!

اپل واچ سری 8 مانند هم نسل‌های پیشین خودش در دو سایز 41 و 45 تولید می‌شود که قیمت پایه برای سایز 41 میلیمتر 399 دلار و سایز دیگر 429 دلار است؛ البته برای دریافن نسخه سلولار باید مبلغ 100 دلار را بیشتر بپردازیم. اپل واچ اولترا اما در حالت پایه با قیمت فضایی 799 دلار شروع می‌شود؛ یه بدی که اپل واچ اولترا دارد این است که تنها در یک سایز و در یک رنگ تولید می‌شود و تنها کاربران میتوانند بند ساعت خود را تعویض کنند.

مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا
مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا

در ایران خرید اپل واچ سری 8 منطقی‌تر به نظر می‌رسد، چرا که اپل واچ اولترا قیمت بسیار بالایی دارد و مورد دوم هم این است که برخی قابلیت‌هایش در اینجا جواب نمی‌دهد؛ نکته‌ی دیگری هم که وجود دارد این است که اگر ورزشکار نیستید هم به سمت اپل واچ اولترا نروید، چون در دیگر قابلیت‌هاش با اپل واچ سری 8 تفاوتی ندارد. آقای دیجیتال در این محتوا به مقایسه اپل واچ 8 و اپل واچ اولترا پرداخته است تا شما کاربران مسیر آسان‌تری برای خرید داشته باشید؛ در آخر امیدوارم که این مطلب به کار شما آماده باشد و برای خرید توانسته باشید انتخاب خود را کرده باشید.

 

سوالات متداول

1- خرید اپل اولترا منطقی‌تر یا سری 8؟

ساعت هوشمند اپل واچ اولترا قابلیت‌های بیشتری نسب به سری 8 داره و به طبع قیمت بالاتری از اون داره؛ اما از سمتی دیگه قابلیت‌های مهم اپل واچ اولترا در ایران کار نمیکنه و همین قضیه باعث شده تا خرید ساعت هوشمند اپل واچ سری 8 منطقی‌تر به نظر برسه.

2- بزرگترین تفاوت اپل واچ سری 8 و اولترا در چیست؟

شاید تفاوت‌های زیادی در اپل واچ سری 8 و اولترا وجود داشته باشه اما از نظر من بزرگترین اختلاف به ظاهر این دو ساعت برمیگرده؛ از اونجایی که اپل واچ اولترا اولین نسل ساعت‌های هوشمند اپل هست که اینهمه تفاوت رو به خودش دیده، بزرگترین اختلافش با دیگر نسل‌ها به همین ظاهرش برمیگرده.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *