کابل‌های HDMI در حال حاضر به عنوان راحت‌ترین و باکیفیت‌ترین رابط برای انتقال تصویر و صدا به شمار می‌رود؛ کابل‌هایی که شاید اصلی‌ترین دلیل محبوبیتشان انتقال همزمان صدا و تصویر هست و با توجه به توانایی‌هایی این کابل، دیگر نیاز به متصل کننده‌ای دیگری نیست. اما گاهی اوقات ممکن است که با مشکل عدم نمایش تصویر با کابل HDMI برخورد کنیم؛ آن زمان ایراد از چیست و باید چیکار کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است این مشکلات از سخت افزار یعنی کابل یا دستگاه باشد و برخی مواقع هم ممکن است مشکل نرم افزاری پیش آمده باشد؛ https://mrdigitall.com/ قرار است در این مقاله، راه‌های درست کردن مشکل عدم نمایش تصویر با کابل HDMI را بیان کند؛ پس اگر شما هم یکی از متصل کننده‌گان کابل HDMI هستید تا آخر همراه ما باشید.

چک کردن اتصالات برای رفع عدم نمایش تصویر با کابل HDMI
عدم نمایش تصویر با کابل HDMI

اتفاق اصلی که باعث عدم نمایش تصویر با کابل HDMI می‌شود، چیست؟

در دنیای دیجیتالی هر چیزی کانکتوری که به دستگاهی متصل می‌شود یک فرمتی دارد و دستگاه مقابل هم باید از اون فرمت پشتیبانی کنه تا همخونی‌ها اتفاق بیوفتد؛ کابل HDMI هم از این قاعده مستثنی نیست و از فرمت خاصی برای پخش محتوا‌های خود پشتیبانی می‌کند. HDCP استانداردی هست که باید دستگاه مقابل داشته باشد تا بتواند؛ پس در صورتی که در این قسمت مشکلی وجود داشته باشد، ناهماهنگی‌ها بوجود می‌آید.

برای حل مشکل عدم نمایش تصاویر با کابل HDMI باید چیکار کرد؟

چک کردن اتصالات

چک کردن اتصالات برای رفع عدم نمایش تصویر با کابل اچ دی ام ای
عدم نمایش تصویر با کابل HDMI

همیشه اولین کاری که بعد از برقرار نشدن کانکتوری با دستگاه خودمون می‌کنیم، چک کردن هر دو سمت است؛ برای کابل HDMI هم باید همین کار رو انجام دهیم و کابل‌ها رو یکبار دیگر و با دقت بیشتر وارد کنیم.

در مرحله‌ی دوم ورودی‌های دیگری را برای اتصال باید امتحان کرد؛ شاید پورتی که به آن متصل شدیم‌ خراب باشد یا دستگاه متصل شده فقط از برخی ورودی‌ها پشتیبانی می‌کند. در آخر بعد از انجام اینکار‌ها، تلویزیون خود را با پورتی که به اون متصل شده‌اید ست کنید.

مطمئن شدن از سلامت کابل

یکی از بیشتر مواردی که همه‌ی ماها تا حالا خراب کردیم، کابل هست حالا کابل شارژ یا هر کابل دیگری؛ HDMI هم ممکن است هنگام جمع کردن‌ها یا کشیده شدن‌ها به مشکل خورده باشد؛ برای همین یک بار کل کابل را با دقت نگاه کنید شاید جایی دچار قطعی شده باشد.

تمیز کردن پورت‌ها

یکی از مشکلاتی که باعث ارتباط نادرست و عدم نمایش تصویر با کابل HDMI می‌شود، کثیف بودن پورت‌ها است؛ البته این مشکل برای تمامی اتصالات ممکن است رخ دهد. درون تمامی پورت‌ها را نگاه کنید و اگر کثیفی را مشاهده کردید با مسواک شروع به پاک کردن کنید؛ اگر عمق کار بیشتر بود میتوانید از پنبه گوش استفاده کنید.

اگر هم کثیفی‌هایی مثل چربی یا اینجور چیز‌هایی مشاهده کردید میتوانید پاک کننده‌های خود را به الکل آغشته کنید اما حتما به یاد داشته باشید که دستگاه‌ها را خاموش کنید و اتصالات رو قطع کنید.

پاک کردن پورت ها
عدم نمایش تصویر با کابل HDMI

خاموش روشن کردن دستگاه‌ها!

یکی از کارهایی که همیشه هنگام مشکلات انجام دادیم، خاموش روشن کردن دستگاه است؛ این را برای حل مشکل عدم نمایش تصویر با کابل‌ HDMI هم جوابگو است؛ یعنی در مرحله‌ی آخر خاموش و روشن کردن دستگاه راهی است که جلوی روی ما دارد.

به روزرسانی سیستم عامل‌ها!

گاهی اوقات ممکن است که عدم نمایش تصویر با کابل HDMI از به روز نبودن سیستم عامل‌ها باشد؛ زیرا امکان دارد که پروتکل‌های دستگاه قدیمی با دستگاه جدید‌تر همخونی نداشته باشد و همین نکته باعث بالا نیومدن تصویر در نمایشگر می‌شود؛ همیشه سعی کنید هر دو دستگاه را در آخرین نسخه از سیستم عامل خودش قرار دهید.

سپردن کار به مشکل‌یاب ویندوز
عدم نمایش تصویر با کابل HDMI

پیدا کردن مشکل از طریق ویندوز

اگر یکی از دستگاه‌های شما که برای اتصال انتخاب کردید لپ‌تاپ یا کامپیوتر است، میتوانید به مشکل‌یاب ویندوز اعتماد کنید. برای استفاده از این قابلیت ابتدا به Settings سیستم میرویم و گزینه‌ی Update & Security را انتخاب می‌کنیم؛ در قدم بعد وارد بخش Troubleshoot می‌شویم. هنگام انجام این کار باید ارتباط برقرار باشد.

حالا در منوی باز شده روی Video Playback کلیک کنید تا مشکلات مورد بررسی قرار بگیرد؛ در نهایت باید گزینه‌ی Run the Troubleshoot زده تا ویندوز راه‌حل‌های رفع مشکل عدم نمایش تصویر با کابل HDMI را بگه و ما از اونا استفاده کنیم.

تبدیل خود را عوض کنید

همیشه دستگاه‌هایی که میخواهیم بهشون متصل شویم یا از آنها خروجی بگیریم، ورودی مستقیم برای HDMI ندارند و ما مجبور هستیم از یک رابط استفاده کنیم؛ حالا در این بین ممکن است به دلیل پشتیبانی نکردن رابط از کیفیت بالا یا جنس معیوب، متصل کننده کابل HDMI با دستگاه به مشکل خورده باشد؛ اینجاست که باید به فکر تعویض تبدیل باشیم.

تغییر شیوه نمایش در مانیتور
عدم نمایش تصویر با کابل HDMI

تغییر شیوه نمایش تصویر در مانیتور

برخی مواقع پیش می‌آید که ما قصد داریم تصویر را در دو نمایشگر به صورت همزمان ببینیم، مثلا تصویر تلویزیون و لپ‌تاپ را به صورت همزمان ببینیم اما تصاویر همخوانی ندارند؛ برای یکسان سازی آنها باید کلید ویندوز و P را فشار داده تا گزینه‌ها برای ما به نمایش در بیاید؛ کلید ویندوز را هنوز فشار می‌دهیم و با ضربه بر روی کلید P بین حالت‌ها سوییچ می‌شویم تا به گزینه‌ی مورد نظر برسیم.

درست کردن تنظیمات درایور دستگاه

درایور سیستم یکی از دلایلی است که در نمایش یا عدم نمایش تصویر با کابل HDMI تاثیر گذار است؛ گاهی اوقات ممکن است ورژنی که روی کارت گرافیک ما قرار دارد دچار مشکل باشد، برای همین باید آپدیت یا بازگشت به نسل قبلی را انجام دهیم. برای انجام اینکارها باید از قسمت Device Manager انجام داد.

کابل HDMI یکی از پراستفاده‌ترین کابل‌ها برای انتقال همزمان تصویر و صدا یه حساب می‌آید؛ اما گاهی اوقات ممکن است به دلیل برخی مشکلات موجب عدم نمایش تصاویر با کابل HDMI بشه. آقای دیجیتال در این مقاله به مشکلات و راه‌حل‌های مشکل بالا نیامدن تصویر هنگام اتصال کابل HDMI پرداخته که کاربران کار آنچنان سختی برای حل این مشکل نداشته باشند.