علم و تکنولوژی

پیش‌ بینی چالش بازار گوشی‌ های هوشمند 2023 توسط IDC

پیش‌ بینی چالش بازار گوشی‌ های هوشمند 2023 توسط IDC

شاید بتونیم پرچالش‌ترین حوزه توی دنیای دیجیتال رو به گوشی‌ها اختصاص بودیم؛ فرقی هم نمیکنه که چه برندی‌ باشه. پیش بینی بازار گوشی های هوشمند خیلی سخت نیست چونکه خدا نکنه تقی به توق بخوره، فوری آماده نواسان هستن. به هرحال، هرچی که هست این بخش از محصولات دیجیتالی خیلی محبوب هستن، البته بی‌دلیل نیستا، آخه طفلیا وسیله کار هستن. ته همه این حرفا، باید بگیم که گوشی‌های هوشمند توی بازار جهانی در نیمه اول سال 2023، انتظار میره که روند کاهشی از لحاظ فروش رو داشته باشن، اما دلیل این اتفاق چی میتونه باشه؟ با بررسی پیش بینی بازار گوشی های هوشمند 2023 توسط IDC همراه https://mrdigitall.com/ باشید.

پیش بینی بازار گوشی های هوشمند توسط IDC

هر جامعه‌ای که دچار چالش شده بی‌دلیل نیست و تحت تأثیر برخی عوامل به نواسانات گرفتار میشه. چین رو که دیگه همه میشناسن، توی صادرات همه چی دست داره، حتی بیشتر قطعات تلفن‌های همراه هم از اونجا تأمین میشه. حالا شما فکر کن که کرونا باشه، بازار تعطیل، شرکت‌ها هم نتونن که گوشی‌های زیادی تولید کنن، از طرفی تقاضا نیز بیشتر از عرضه باشه،این اتفاق باعث افزایش قیمت توی بازار اون جنس میشه؛ موضوع بیان شده از حوزه دیجیتال علی‌الخصوص گوشی‌ها جدا نیست.

مقابل قضیه بالا وقتی هست که همه چی رو روال عادیه و جنس هم فراوون، اما به دلایلی مثل شرایط اقتصادی نامناسب، عوام کمتر به سمت خرید موبایل هوشمند میرن در حالی این محصولات رو میشه زیاد توی بازار دید. حالا چه بلایی با این وضعیت، سر این قشر از حوزه دیجیتال میاد؟

پیش بینی بازار گوشی های هوشمند توسط IDC
نواسانات بازار گوشی موبایل و تأثیر اون روی مدل‌های 5G

موبایل‌ها دچار فروش کم میشن اما همچنان قیمت‌ها صعودی خواهد بود؛ چیزی که International Data Corporation ملقب به IDC نسبت بهش نگرانی نشون داده و گفته که نیمه اول سال 2023 بازار گوشی‎‌های موبایل به چنین چالشی دچار خواهد بود، همین فروش کم تلفن همراه هست. IDC همچنان افزود که در اواخر سال جدید میلادی میتونیم پیش‌بینی کنیم که وضعیت بازار گوشی هوشمند روبه بهبود خواهد رفت و تا سال 2024 نیز بهتر خواهد شد.

حالا چرا توی آشفته بازار اقتصادی، درحالی که تلفن همراه زیاده، قیمت‌ها همچنان بالا بوده و نزولی نخواهد بود؟ باید گفت که افراد زیادی هستن که به دنبال گوشی موبایلی میگردن که چندین سال براشون کارایی داشته باشه، از همین رو بیشتر میرن سمت محصولات پرچم‌دار یا حداقل یه میان‌رده کارکشته. خب، با این اوصاف، هرچه قیمت محصول بیشتر، سود هم بیشتر خواهد بود.

نواسانات بازار گوشی موبایل و تأثیر اون روی مدل‌های 5G

همه ما در طی چند ماه گذشته، شاهد حضور تعداد زیادی از گوشی‌هایی با نسخه آنتن‌دهی 5G بودیم که تصور میشه تا سال 2026 بیش از 80 درصد گوشی‌های جهان رو به خودش اختصاص بده. شاید براتون جالب باشه که چرا برخی شرکت‌ها از یه تلفن همراه دو نسخه در حالی که کپی پیست شده هم هستن، با نام 4G و 5G عرضه کردن؟ نسخه فایو جی عملاً از فناوری پیشرفته‌تری در اون استفاده شده و همچنین از لحاظ قطعاتی نیز نسبت به مدل‌های 4G، قوی‌تر ظاهر خواهد شد؛ برهمین اساس از جهت قیمتی نیز بیشتر خواهد بود؛ با این تفاسیر، شرکت‌ها برای فروش بیشتر محصولشون، از نسخه 4G استفاده میکنن.

نواسانات بازار گوشی موبایل و تأثیر اون روی مدل‌های 5G
نواسانات بازار گوشی موبایل و تأثیر اون روی مدل‌های 5G

پیش بینی بازار گوشی های هوشمند 2023 توسط IDC این هست که این کاهش فروش در موبایل‌ها به روی نسخه‌های 5G نیز تأثیر منفی خواهد داشت و بیشتر استفاده کننده‌گان سعی میکنند که از تعویض تلفن‌های همراه 4G خودشون به دلیل قیمت بالای 5G صرف نظر کرده و به مدت طولانی اون رو نگه دارن.

با همه سخن‌هایی که بیان شد، IDC پیش‌بینی خودش رو در خصوص چالش بازار گوشی‌های هوشمند در سال 2023 رو به دو نیمه افول و بهبود تقسیم کرده است. نیمه اول سال قراره تلفن‌های همراه با کاهش فروش بدون افت قیمت همراه باشن اما در نیمه دوم سال گفته شده که اوضاع بهبود پیدا میکنه و تقریباً در سال 2024 میشه به برگشت شرایط به حالت نرمان خوشبین بود.

فروشگاه آقای دیجیتال براساس شواهد و مدارک در خصوص پیش بینی بازار گوشی های هوشمند در سال 2023 رو از زبان IDC مطلبی رو بیان کرد که نشون داده جهان دیجیتال دچار افت فروش در تلفن همراه بدون تنزل در قیمت خواهد بود اما این نگرانی فقط برای چند ماه هست و بعدش میشه به برگشت اوضاع خوب تصور مثبت داشت.

 

سؤالات متداول

1- بر اساس تحقیقات IDC، کاهش فروش گوشی موبایل باعث تنزل قیمت اون هم میشه؟

خیر، این تنزل فروش در تلفن همراه هیچ تأثیری روی قیمتش نخواهد داشت.

2- تلفن همراه 4G بهتره یا 5G؟

بدون شک تلفن همراه‌های 5G بهتر هستن اما نباید قیمت و سیاست شرکت‌ها رو برای فروش بیشتر محصولشون در تعبیه امکانات بین نسخه 4G و 5G رو از خاطر برد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *