علم و تکنولوژی

6 تکنیک برای تمیز کردن اسپیکر گوشی

6 تکنیک برای تمیز کردن اسپیکر گوشی

چندین ماه بعد از خرید گوشی و کار کردن با اون، متوجه صدای بد اسپیکر میشین؛ شاید اولین چیزی که به ذهن خیلی‌ها برسه، خراب شدن اونه و باید به یه تعمیرکار جهت درست کردنش مراجعه کرد، غافل از اینکه این ذرات ریز گردوغبار هستن که باعث اون صدای بد اسپیکر گوشی شده؛ پس دست نگه دارین!

برای خلاص شدن از این موضوع، راهی ساده جلوی پای کاربر هست؛ تمیز کردن اسپیکر گوشی همون چیزیه که باید دنبالش رفت. https://mrdigitall.com/ در این مقاله رفته سراغ محل خروجی صدا در تلفن همراه و اینکه چرا بعد از مدتی اون صدای رسای اولیه رو نداره. اگه شما هم در پی رفع صدای خش‌دار یا کم اسپیکر موبایل‌تون هستین، پس مقاله روش‌های لازم برای تمیز کردن اسپیکر گوشی رو نباید از دست داد.

تمیز کردن اسپیکر گوشی

جایگاه اسپیکرهای تلفن همراه در هر موبایلی متفاوته و بعضی از گوشی‌ها نیز دارای دو یا سه اسپیکر هستن، پس قبل از هرکاری باید مکان ضعیفی صدا رو پیدا کرد. تمیز کردن اسپیکر گوشی مثل هر کار عملی دیگه که قراره روی دیگر اجزای گوشی موبایل پیاده بشه، از حساسیت خاصی برخورداره پس باید توی انجام دادنش دقت عمل زیادی رو به کار برد. برای رفع این موضوع راه‌های متفاوتی پیشنهاد میشه که قراره در ادامه با همدیگه بررسیشون کنیم.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با گوش پاک کن

تمیز کردن اسپیکر گوشی با گوش پاک کن

حالا که محل کثیفی اسپیکرها رو پیدا کردین، وقتشه که بریم آن‌ها رو از گردوغبار در بیاریم. یه دونه گوش پاک کن رو بردارین و خیلی کم به الکل درصد پایین آغشته کنید؛ حالا محل آلودگی رو به آرومی با گوش پاک کن تمیز کنید، اگه دیدین حفره‌های اسپیکر کمی عمیق هستن، میتونید ابزار تمیزکننده رو کمی به آرومی فشار داده و بچرخانید. حواستون باشه، گوش پاک کن رو محکم و زیاد فشار ندین و باید خیلی آروم و نرم برای تمیز کردن اسپیکر گوشی مورد نظر اقدام کنید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با چسب خمیری

تمیز کردن اسپیکر گوشی با چسب خمیری

چسب خمیری یکی دیگه از راه‌هایی است که میشه برای تمیز کردن اسپیکر گوشی روی اون حساب باز کرد. خب حالا چطوری میشه از چسب خمیری استفاده کرد؟ این محصول رو میشه در مکان‌های خدماتی گوشی موبایل تهیه کرد؛ حالا که این ماده رو توی دست دارین، به اندازه 2.5 سانتی متر جدا کرده و اون رو به صورت یه توپ کوچیک فشرده کرده و روی محل مورد نظر کمی فشار بدین تا وارد حفره‌های اسپیکر بشه، 2 تا 3 ثانیه صبر کرده و سپس چسب رو از روی محل باز کنید.

این کار رو تا جایی انجام بدین که وقتی ابزار تمیزکننده اسپیکر رو باز کردین ببینید که دیگه کثیفی روی اون نیست. هشدار! حواستون باشه وقتی که چسب خمیر روی سوراخ‌های اسپیکر قرار میدین، اونقدر فشار ندین که کنده بشه؛ به نوعی باعث نشه که خود این ابزار یکی از دلایل گرفتگیِ اسپیکرهای گوشی بشه.

پاک کردن اسپیکر گوشی با مسواک

پاک کردن اسپیکر گوشی با مسواک

مسواک، وسیله‌ای که برای تمیز کردن سوراخ سمبه‌های کوچیک توی بیشتر مواقع پیشنهاد شده و سومین چیزی هم که میشه برای پاک کردن اسپیکر گوشی ازش بهره گرفت، همین مسواک هست.

برای اینکه بتونید موضوع پیش اومده رو حل کنید، باید از یه مسواک معمولی استفاده کنید، چونکه مسواک نرم قدرت پاک کنندگی نداره، اگه زبر هم باشه به درستی نمیتونه توی حفره‌های اسپیکر جا بگیره، پس بهترین گزینه استفاده از یک مسواک معمولی هست. برای اجرای کار نیز، ابزار توی دست رو روی سوراخ‌های اسپیکر بکشید تا تمیز بشن.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با دمنده هوا

مطمئن‌ترین و در عین حال یکی از پرخطرترین راه‌ها برای پاک کردن اسپیکر تلفن همراه، دمنده هوا هست. این اسپری‌ها رو میشه از فروشگاه‌هایی که توی این زمینه تجربه دارن تهییه کرد، باید به خاطر سپرد که در هنگام خریداری ابزار مورد نظر، نی مخصوص رو فراموش نکنید.

نی رو به قوطی متصل کنید و در فاصله 1.3 سانتی‌متری اسپیکرهای گوشی موبایل نگه داشته و ضامن اسپری رو فشار بدین. اگر دیدین هوا از کنار نی درون اسپری بیرون میاد، محکمش کنید و سپس دوباره 3 الی 4 بار پروسه دمیدن هوا درون حفره‌های اسپیکر رو توی همون فاصله دور انجام بدین. تذکر! از اسپری کردن هوا در نزدیکی خروجی صدا در موبایل، خودداری کنید، چونکه ممکنه به قطعات الکترونیکی گوشی آسیب برسه.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با چسب نواری

تمیز کردن اسپیکر گوشی با چسب نواری

اگه ابزارهای مورد نیاز در چها روش بالا دم دستتون نیست، راه پنجم استفاده از چسب نواریه که توی اکثر خونه‌ها پیدا میشه. برای انجام گرفتن این کار، یه رگه از چسب رو در حالی که قسمت چسبنده‌ش بیرونه رو به اندازه حفره اسپیکر گوشی رول کرده و نسبت به پاکسازی اسپیکر گوشی اقدام کنید. حواستون باشه، این کار رو به آرومی انجام بدین و از محکم فشار دادن چسب به درون اسپیکر خودداری کنید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با پنس و خلال دندون به همراه پارچه

میرسیم به مرحله‌ای که احتیاط در اون از اهمیت خیلی بالایی برخورداره؛ یعنی اگه ناگهان دست خطا بره ممکنه برای شما و گوشی گرون تموم بشه پس حتی الامکان تا میتونید از این روش دوری کنید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با پنس و خلال دندون به همراه پارچه

توی روش پاک کردن اسپیکر گوشی با پنس و خلال دندون به همراه پارچه، باید خیلی دقت کرد که به اعضای داخلی محصول آسیب نرسوند؛ چونکه سر این ابزارها تیز هست، یه ذره فشار دادن باعث صدمه به قطعات الکترونیکی گوشی میشه. در هنگام استفاده هر کدام از وسایل مذکور، یه تیکه پارچه نیم سانتی بزارید روی سر تیز پنس یا خلال دندون و جهت پاکسازی اسپیکر گوشی اقدام نمایید. تذکر! اگه میدونید که اینکار براتون دشواره پس بهتره که از انجام دادنش خودداری کنید.

اگه تمامی مراحل بالا رو طی کردین ولی به نتیجه مطلوب نرسیدین، بهتره که به یه خدماتی گوشی موبایل مراجعه کرده و این مشکل رو به دست متخصصین این حوزه بسپارین.

شاید با صدای بد اسپیکر گوشی مواجهه شده باشین اما علاج کار رو ندونین؛ فروشگاه آقای دیجیتال با ارائه 6 تکنیک برای از بین بردن صدای نامطلوب اسپیکر گوشی، به شما کمک کرده تا قبل از آنکه تلفن همراه رو به دست خدماتی‌ها بسپارین، خودتون حلال مسئله باشین.

 

سؤالات متداول

1- صدای گوشیم کم شده، مشکل کجاست؟

کم شدن صدای گوشی موبایل، مربوط جرم گرفتن اسپیکرها میشه که اگه به نحو احسن و درست پاکشون کنین، مشکل رفع خواهد شد.

2- با خلال دندون هم میشه نسبت به پاک کردن اسپیکر گوشی اقدام کرد؟

بله میشه ولی باید دقت کرد که سر خلال دندون تیز هست و اگه حواستون نباشه و دستتون خطا بره، ممکنه به اسپیکر گوشی آسیب وارد نموده و مجبور به تعویض اون خواهید شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *