علم و تکنولوژی

هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید از خودتون بپرسین که هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟ هوش مصنوعی، چالش فراگیر این روزهای جهانه که توی هر زمینه‌ای میتونه کارساز باشه. این روزها همه‌جا صحبت از AI یا همون هوش مصنوعی هست. افراد مختلف با کمترین دانش و تجربه توی هر حوزه‌ای، به راحتی میتونن توسط این فناوری تا حد زیادی به هدف خودشون برسن؛ یعنی موزیک درست کنند، فیلم‌های خودشون رو به انیمیشن تبدیل کنند، درصورت علاقه میشه صدای هنرپیشه‌ها رو طبق متنی که کاربر نوشته، روی ویدویوی شخصی بزارن و خیلی اتفاقات جذاب دیگه‌ای که میشه با هوش مصنوعی انجام داد. جالبه بدونین که این فناوری حتی توی قانون و قضا، امنیت، آموزش و پروزش و خیلی جاهای دیگه کارآمد خواهد بود.

این پیشرفت سؤالات زیادی رو توی ذهن آدم به وجود آورده که شایع‌ترین آن‌ها میزان خطرات هوش مصنوعی برای انسان‌ها و دنیای آینده ماست.  سردرآوردن از هوش مصنوعی خیلی گیج‌کننده خواهد بود تاحدی که متخصصان نیز در خصوص تحولات لحظه‌ای این فناوری دچار سردرگمی شدن. اما در ادامه خواهیم دید که هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟ برای یک ماجراجویی جذاب همسفر ما باشین.

 

هوش مصنوعی چیست؟

اگه بخواهیم به زبانی ساده به توضیح اینکه هوش مصنوعی چیست بپردازیم، چنین خواهیم گفت: AI درواقع تعریف سیستمی هست که فعالیت‌های مربوط به ذهن انسان رو از طریق فراگیری یا حل مسئله انجام میده که البته در بیشتر مواقع بهتر از یه انسان میتونه این کار رو بکنه. این فناوری در حال حاضر از طریق رایانه‌ یا تلفن‌های همراه انجام میشه اما در آینده کسی نمیتونه پیش‌بینی کنه که چه اتفاقی خواهد افتاد و حتی احتمال 100درصد پای ربات‌هایی که با هوش مصنوعی میتونن خیلی کارها انجام بدن به دنیای آدمیان باز خواهد شد.

 

انواع هوش مصنوعی

انواع هوش مصنوعی

انواع هوش مصنوعی

 

هوش مصنوعی در سه سطح به جهان امروز پای نهاده است که به ترتیب محدود، عمومی و سوپر هوش مصنوعی نام دارند.

هوش مصنوعی محدود: این سطح از AI که درواقع ضعیف نیز خوانده میشه به معنای استفاده میزان خاصی از هوش در یک زمینه خاصه که درحال حاضر یک کامپیوتر است اما باز هم نسبت به انسان هوشمندتر عمل میکنه.

هوش مصنوعی عمومی: به سیستمی اطلاق میشه که مثل انسان توان انجام هرکاری رو داره. ایده‌آل هوش مصنوعی عمومی اونه که بتونه با درک و شناخت محیطی که در اون قرار داره، داده‌های دریافتی رو جوری پردازش کنه که سرعتی چند برابر یک انسان رو به نمایش بزاره. هوش مصنوعی عمومی، زاده مغز و علم بشر هست که در بعد دانش، توانایی، شناخت و سرعت عمل چند برابر انسان خواهد کرد.

سوپر هوش مصنوعی: سوپر هوش مصنوعی به زمانی اشاره داره که AI فراتر از توانایی انسان رفته و دارای قدرت‌هایی است که از عهده یک انسان خارج است. این مرحله از تکامل هوش مصنوعی عمومی به دست میاد و ساخته بشریت یا سیستم‌های هوشمند تکامل یافته خواهد بود.

 

کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارها

این روزها هوش مصنوعی به شدت خودشو توی دل انسان‌ها جا کرده و هرجا که پا میزارین ردی از این فناوری دیده میشه. شاید این موضوع کمی دردناک یا وحشت‌انگیز باشه که ما در AI شاهد اتفاقاتی هستیم که نیاز به انسان رو به حداقل میرسونه، ولی از یه طرف هم خوبه که مجبور به پرداخت هزینه‌‌ای نخواهیم بود. خب بریم که ببینیم هوش مصنوعی توی چه زمینه‌هایی میتونه کمک حال ما باشه.

 

قبل از اینکه به معرفی کسب و کارها بپردازیم، باید یه اشاره سنگین به ربات هوش مصنوعی ChayGPT داشته باشیم که رسماً تن گوگل رو به لرزه انداخته. رباتی که نام بردیم منتظره تا شما ازش سؤال بپرسین تا اون هم بتونه با توجه به دانشی که داره بهتون بهترین راه‌کارها رو پیشنهاد بده. اطلاعات تکمیلی این ربات هوش مصنوعی رو در مقاله چت جی پی تی (ChatGPT) (انقلاب نوین در دنیای هوش مصنوعی) بخونید.

 

هوش مصنوعی در سلامت

هوش مصنوعی در سلامت

هوش مصنوعی در سلامت

 

متخصصان این حوزه به دنبال راهی هستن که بتونن هم هزینه‌های بیماران رو کاهش داده و هم اینکه در سریع‌ترین زمان ممکن به بهترین نتیجه دست پیدا کنند. از شایع‌ترین این موارد میشه به IBM Watson اشاره کرد که با درک زبان طبیعی بدن، به سؤالاتی که ازش پرسیده میشه، جواب خواهد داد. این سیستم، اطلاعات بیمار رو طبق منابع موجود استخراج کرده و با ایجاد یک فرضیه و اطمینان از درستی کار، نتیجه رو ابلاغ خواهد کرد. از دیگر برنامه‌های هوش مصنوعی که درواقع چت بات‌ها هستن، میشه به عنوان یه برنامه‌ریز برای قرار ملاقات، پاسخ به پرسش‌ها، صدور صورت حساب یا مثل یه دستیار سلامت مجازی ازشون استفاده کرد.

 

هوش مصنوعی در کسب و کار

توی کسب و کارها، مشتریان و رضایت آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردارن و مدیران و کارکنان یه مجموعه، باید بیشترین سعی و تلاش خودشون رو در این جهت بزارن. کاری که هوش مصنوعی در این حوزه انجام میده، همون CRM و Analytics هست که با دریافت اطلاعاتی از مشتریان، یاری‌دهنده مجموعه در جهت خدمت بیشتر به آن‌ها خواهد بود.

 

هوش مصنوعی در آموزش و پرورش

هوش مصنوعی در این زمینه میتونه به خودکار شدن در نمره‌دهی و درجه‌بندی دانش‌آموزان به معلمان کمک شایانی کند. AI با ارزیابی دانش‌آموزان و سازگاری با نیازی‌های آن‌ها، متناسب با سرعتشون بهشون کمک میکنه. این فناوری همچنین پشتیبانی بیشتری رو به دانش‌آموزان داده تا روند آموزش آن‌ها به خوبی انجام بگیره. جالبه بدونین که هوش مصنوعی میتونه نحوه و محل یادگیری دانش‌آموز رو تغییر بده یا حتی برخی از معلم‌های اون رو عوض کنه.

 

هوش مصنوعی در اقتصاد

اقتصاد، موضوع مهم برای هر شخضی محسوب میشه که هوش مصنوعی میتونه با جمع‌آوری اطلاعات مالی هر شخص، به اون مشاوره مالی بده. IBM Watson حتی میتونه به شما در خرید خانه نیز کمک کنه. درحال حاضر، بخش عظیمی از معاملات در وال استریت از طریق هوش مصنوعی انجام میشه.

 

هوش مصنوعی در قانون و قضا

هوش مصنوعی در قانون و قضا

هوش مصنوعی در قانون و قضا

 

روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی و کشف اسناد و مدارک برای انسان سخت خواهد بود اما هوش مصنوعی و اتوماسیون میتونه به این فرآیند کمک کرده و پیش‌برد اهداف رو سریع‌تر انجام بده. متخصصان در حال ساخت دستیارهای رایانه‌ای هستن که با غربال پرسش و پاسخ‌ها، آن‌ها رو توسط یک بانک اطلاعاتی طبقه‌بندی و بررسی کرده تا بتونه سؤالات برنامه‌ریزی شده در زمینه هستی شناسی رو پاسخ بده.

 

هوش مصنوعی در امنیت

هوش مصنوعی حتی در برقراری امنیت نیز میتونه به انسان کمک کنه به این صورت که این فناوری با استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر و تشخیص چهره میتونه در برقراری امنیت، پیدا کردن هویت خلافکاران، ردیابی مجرمان و … کمک‌یار آدمیان بشه. این سیستم‌ها با استفاده از هوش مصنوعی و تشخیص چهره افراد، موجودیت اشیاء و … در صورت بروز تخلفی، این موضوع رو فهمیده و به نهادهای مربوطه هشدار خواهد داد.

 

هوش مصنوعی در تفسیر داده

داده یا اطلاعات از مهمترین پارامترها در هر سازمان، جامعه و یا هر مکانی تلقی میشه. هوش مصنوعی در این حوزه با دریافت مقدار عظیمی از داده‌های مختلف، میتونه به انسان در جهت تحول عظیم در هر مکانی یا تصمیم‌گیری‌های مهم کمک کنه.

 

هوش مصنوعی در تولید

هوش مصنوعی در امنیتهوش مصنوعی حتی در برقراری امنیت نیز میتونه به انسان کمک کنه به این صورت که این فناوری با استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر و تشخیص چهره میتونه در برقراری امنیت، پیدا کردن هویت خلافکاران، ردیابی مجرمان و ... به انسان‌ها کمک کنه. این سیستم‌ها با استفاده از هوش مصنوعی و تشخیص چهره افراد، موجودیت اشیاء و ... در صورت بروز تخلفی، این موضوع رو فهمیده و به نهادهای مربوطه هشدار خواهد داد. هوش مصنوعی در تفسیر داده

هوش مصنوعی در تولید

 

هوش مصنوعی در زمینه تولید، پای ربات‌ها به این عرصه باز خواهد شد. ربات‌ها توان سرعت‌بخشی به محیط کار رو دارن و جدای از کارکنان انسانی، هر وظیقه‌ای که به آن‌ها محول شده است رو به طور کامل و سریع انجام میدهند.

 

هوش مصنوعی در دیگر زمینه‌ها

همونطور که اول این مبحث بیان داشتیم، هوش مصنوعی توی اکثر زمینه‌ها میتونه به انسان کمک کنه و استفاده از هوش مصنوعی در موارد نام‌برده بخش‌های کلیدی این حوزه هستن اما باید بدونین که این فناوری یک افسانه نیست و حقیت دارد و قادره که انسان رو در خیلی از کارها بیش از آنچه که تصورش کنید یاری کنه. پس نباید هوش مصنوعی رو دست کم گرفت و بهتره که هر روز دنبال اطلاعات تازه‌ای در خصوص این فناوری باشید.

 

چالش‌های هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی در ایران و جهان همونقدر که میتونه مسمرالثمر واقع بشه همونقدر هم چالش‌برانگیز خواهد بود.

باید به یاد داشت که این فناوری طبق اطلاعاتی که شما به اون میدین کار میکنه و باید در جمع‌آوری داده‌ها بیشترین دقت رو به خرج داد و همچنین شرایطی مثل قابل فهم و شرح بودن داده، برچسب اطلاعات، جانب‌داری از خطاهای مدل و … به درستی انجام پذیرفته باشه تا هوش مصنوعی بتونه کارش رو به نحو احسن انجام بده.

طرف دیگر این چالش‌ها، میزان اطلاعات کارمندان و افراد غیر متخصص نسبت به هوش مصنوعی هست و همچنین وجود چند متخصص در این حوزه که بتونه به خوبی این موضوع رو مدیریت کنه. استفاده از هوش مصنوعی نیاز به دانش داره و همونطور که پیش‌تر بیان شد، به همون اندازه که این فناوری میتونه مفید واقع بشه درصورت عدم آگاهی از کار و استفاده نادرست از اون، ضرر آفرین نیز خواهد بود.

 

در پاسخ به سؤال هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟ باید گفت که این فناوری میانه‌ راه هست و تازه افراد مختلف با قابلیت‌های اون آشنایی یافتن و هنوز مونده تا شاهد تحول عظیم جهان توسط AI باشیم. آقای دیجیتال با تعریفی از هوش مصنوعی و شرحی از کاربردهای اون، کاربران رو به سمت دریافت اطلاعات از این فناوری دعوت میکنه. سپاس که تا پایان با ما بودین.

 

سؤالات متداول

1- هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی درواقع فناوری هست که کارهایی فراتر از انسان با سرعتی چند برابر انجام میده که نتیجه کار اون نیز حتی از پایان کار یک انسان بهتر خواهد بود.

2- هوش مصنوعی در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

هوش مصنوعی تقریباً در هر زمینه‌ای حرف برای گفتن داره و یاور انسان در اکثر کارها خواهد شد که این خود باعث تسریع در عمل و نتیجه بهتر در کارها خواهد شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *