موبایل و گجت

گوشی‌ های ضد آب و همه چیز درمورد نحوه استفاده از آنها

گوشی‌ های ضد آب و همه چیز درمورد نحوه استفاده از آنها

وقتی که اسمی از ضدآب بودن گوشی موبایل میاد، احتمالاً یه موج “آخ جون بریم دریا” توی ذهنتون نقش میبنده. در اینجا لازمه که بدونین ضدآب بودن یه واژه هست و درواقع هیچ شرکتی نمیتونه این مسئله رو به طور 100% تضمین کنه؛ یعنی چی؟ یعنی اینکه ما توی گوشی‌های مختلف، با استاندارد مقاومت در برابر نفوذ آب روبرو هستیم و این موضوع با ضدآب بودن متفاوته. آقای دیجیتال قراره که با شما درباره “گوشی های ضد آب و همه چیز درمورد نحوه استفاده از آنها” صحبتی داشته باشه. پس برای دونستن تفاوت بین ضدآب بودن محصول و مقاوم در برابر نفوذ مایعات، تا انتهای این مطلب باما همراه باشین.

قبل از خرید گوشی موبایل که قابلیت مقاومت دربرابر نفوذ آب داره، به مشخصات اون نگاه کنید که آقای دیجیتال انواع تلفن‌های همراه رو همراه با اطلاعات کلی و نقد و بررسی در اختیار شما اربران برای خریدی امن و آسان قرار داده است.

گوشی‌‌های ضدآب یا مقاوم در برابر آب؟

گوشی‌‌های ضدآب یا مقاوم در برابر آب؟

گوشی‌‌های ضدآب یا مقاوم در برابر آب؟

شرکت‌ها بنابه احتیاجات مخاطب، یکسری قابلیت‌ها رو درون محصول جای میدن که مقاومت در برابر نفوذ آب یکی از آن‌هاست. همونطور که هرچیزی یه درجه‌بندی داره، گواهی‌نامه استقامت محصول درمقابل مایعات هم لول‌های مختلفی داره که توی هر طبقه، کاربر ملزم به اجرای قوانین هست. پس اصطلاح ضدآبی حتی از سوی شرکت سازنده هم مورد قبول نیست و منظور همون مقاومت در برابر نفوذ آب هست. در ادامه مطلب، با برخی از درجه‌های استقامت محصولات در مقابل مایعات رو باهم بررسی خواهیم کرد.

قبل از بررسی، لازم میدونیم که بگیم میزان مقاومت گوشی‌ها در مقابل نفوذ آب با IP نمایش داده میشه که رقم اول آن‌ها نشون‌دهنده استقامت درمقابل ضربه و گردوغبار هست و رقم دوم هم مربوط به میزان مقاومت محصول در برابر نفوذ آب میشه. شرکت‌های سازنده تلفن همراه، همواره میکوشن که مقامت دستگاه‌های تولید شده رو بالا ببرن، چه دربرابر آب و چه درمقابل ضربه‌های احتمالی.

توی حوزه مقاومت گوشی دربرابر ضربه، گردوغبار و آب، ما با دو نمونه از گواهی IP روبرو هستیم.

 

رقم اول IP درجه مقاومت دربرابر ضربه اجسام و نفوذ گرد و غبار

IP0X

محصول دارای هیچ مقامتی نیست

IP1X

مقاوم در برابر اجسام بزرگتر از 50 میلی‌متر (تماس تصادفی دست)

IP2X

مقاوم در برابر اجسام بزرگتر از 12.5 میلی‌متر (تماس تصادفی انگشت)

IP3X

مقاوم در برابر اجسام بزرگتر از 2.5 میلی‌متر (ابزار و سیم)

IP4X

مقاوم در برابر اجسام بزرگتر از 1 میلی‌متر

IP5X

مقاوم در برابر نفوذ گردوغبار (مقدار کم ایرادی نداره)

IP6X

مقاوم در برابر نفوذ گردوغبار به صورت کامل

جدول بالا، پیش‌درآمدی است برای اینکه در ادامه راه بتونیم IPهای مختلفی رو رمزگشایی کنیم.

 

رقم دوم IP درجه مقاومت دربرابر نفوذ آب

IPX0

محصول دارای هیچ مقامتی نیست

IPX1

مقاوم دربرابر پاشش قطرات آب به صورت عمود روی محصول

IPX2

مقاوم دربرابر پاشش قطرات آب به صورت اسپری در زاویه 15 درجه یا کمتر

IPX3

مقاوم دربرابر پاشش قطرات آب به صورت اسپری در زاویه 60 درجه

IPX4

مقاوم در برابر پاشش آب از جهت‌های مختلف

IPX5

مقاوم در برابر پاشش آب با فشار کم از جهت‌های مختلف

IPX6

مقاوم در برابر پاشش آب با فشار زیاد

IPX6K

مقاوم در برابر نفوذ آب با فشار زیاد (کمتر استفاده میشه)

IPX7

مقاوم در برابر نفوذ آب تا عمق 1متر به مدت 30 دقیقه

IPX8

مقاوم در برابر نفوذ آب تا عمق بیش 1متر به مدت 30 دقیقه

IPX9K

مقاوم در برابر نفوذ آب، بخار و گرما (این IP برای گوشی‌ها موجود نیست.

همونطور که دیدین، در بین گواهی‌های بیان‌شده چیزی به عنوان ضدآب بودن تلفن همراه موجود نیست و هرچه که هست محدودیت استفاده تلفن همراه در برابر مواجهه شدن با آبه.

حالا تا اینجا ما با اعداد IP آشنا شدیم اما برخی تلفن‌های همراه هستن که دارای گواهی‌نامه IP67 یا IP68 بوده و ما چطوری این درجه مقاومت رو باید رمزگشایی کنیم؟

IP: که مشخص هست و داره به ما میگه این محصول دارای استاندارد مقاومت در برابر نفوذ آب هست.

6: رقم اول IP هست و با توجه به دو جدول بالا، به ما میگه که تلفن همراه مورد نظر در مقابل نفوذ گردوغبار مقاومه.

7: رقم دوم IP برای میزان مقاومت محصول در مقابل نفوذ آب هست؛ در این جا ما با گوشی موبایلی روبرو هستیم که تا عمق 1 متری آب مدت 30 دقیقه میتونه شنا کنه.

محصولی که دارای IP68 و امثال این هست نیز به همین منوال میشه میزان مقاومت اون در برابر نفوذ آب رو تشخیص داد.

 

چند نکته درباره مقاومت گوشی‌ها درمقابل نفوذ آب

چند نکته درباره مقاومت گوشی‌ها درمقابل نفوذ آب

چند نکته درباره مقاومت گوشی‌ها درمقابل نفوذ آب

وقتی که میگن یه محصول دارای استاندارد مقاومت دربرابر نفوذ آب هست به این معنی نیست که ضدآبه یا اینکه تا هر عمق و تایمی که دلمون خواست اون رو زیر آب ببریم، هر شرکتی دراین خصوص یه استانداردی مشخص و محدودیتی ایجاد کرده است. اما نکاتی باید در خصوص یه گوشی که دارای مقاومت در برابر نفوذ آب رعایت کرد:

  • اگر میبینین که گوشیتون دارای مقاومت دربرابر نفوذ آب هست به این معنی نیست که هر روز اون رو در معرض آب قرار بدین، این موضوع باعث صدمه رسیدن به قطعات گوشی موبایل شده و ممکنه یه آن برای همیشه خاموش بشه.
  • باید حواستون باشه که سونا، جکوزی، دریا با آب شور و هرجایی که املاح فراوون و همچنین بخار و گرما داشته باشه توی یه فرصت مناسب، دخل گوشی رو میاره.
  • وقتی که از آب بیرون اومدین، تمام سطح گوشی رو خسک کنین اونم نه با سشواری که درجه گرماش بالا باشه، یه چیزی که بتونه رطوبت روی گوشی رو از بین ببره.
  • وقتی که تازه گوشی رو از آب بیرون آوردین ممکنه با صدای بد میکروفون و اسپیکر مواجهه بشین که طبیعیه و بعد از مدتی خودش درست میشه.

چه گوشی‌هایی دارای مقاومت دربرابر نفوذ آب هستن؟

چه گوشی‌هایی دارای مقاومت دربرابر آب هستن؟

چه گوشی‌هایی دارای مقاومت دربرابر نفوذ آب هستن؟

اینکه بخواسته باشیم گوشی‌ها رو از نظر دارا بودن یا نبودن IP دونه دونه نام ببرین، قطعاً طوماری خواهد شد، اما بدونین که گوشی‌های پرچم‌دار از گواهی‌نامه مقاومت در مقابل نفوذ آب پیروی میکنن، میان‌رده‌ و پایین‌رده‌ها نیز اکثراً این قابلیت رو دارن و برای اطلاع از این موضوع، میشه به مشخصات محصول مراجعه کرد.

 

گوشی‌ های ضد آب و همه چیز درمورد نحوه استفاده از آنها مسئله‌ای هست که شاید دغدغه خیلی از افراد باشه؛ افرادی که از استاندارد مقاومت دربرابر نفوذ آب تلفن همراهشون بی‌اطلاع هستن و همچنین کسایی که نمیدونن با این درجه گواهی‌نامه، گوشیشون چه نوع رفتاری رو میپذیره این مطلب رو حتماً بخونن.

 

سؤالات متداول

1- چطوری تشخیص بدیم که محصولمون دارای استاندارد مقاومت در برابر نفوذ آب هست یا نه؟

هر محصولی که دارای مقاومت دربرابر نفوذ آب باشه، خود شرکت این موضوع رو بیان میکنه و کاربر برای فهمیدن این مسئله راهی جز مراجعه به مشخصات محصول نخواهد داشت.

2- استفاده از تلفن همراهی که دارای مقاومت دربرابر نفوذ آب هست، توی آب شور مجازه؟

هر محصولی که دارای استاندارد استقامت در برابر نفوذ آب هست، بردن اون توی آب شور، جاهایی که بخار و گرمای زیادی دارن مثل سونا و جکوزی و امثال این مکان‌ها، اکیداً ممنوع است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *