علم و تکنولوژی

بررسی کامل بلوتوث 5.1 + ویژگی های جدید نسخه 5.1

بلوتوث 5.1

تا چه اندازه با بلوتوث 5.1 آشنایی دارین؟

فرقی نمیکنه توی چه سن و سالی هستیم و الان از کدوم یکی گجت‌های هوشمند استفاده میکنیم، اما قطعا با بلوتوث ومزایای اون آشنایی داریم. قبل‌ترها که برای رد و بدل کردن اطلاعات بین دو تلفن همراه، برنامه یا امکانات خاصی وجود نداشت، بلوتوث یار و یاور همیشگی کاربران محسوب میشد، حتی باهاش اسم ام اس هم میزدن؛ اصلا یکی از مهمترین ویژگی‌ها در تلفن‌های همراه، بلوتوث اون بود.

تکنولوژی پیشرفت کرد، تا جایی که دیگه برای ارتباط بین دو گوشی همراه کمتر از بلوتوث استفاده میشد و به نوعی این فناوری و امکاناتش از یادمون رفته بود.

با روی کار اومدن گجت‌های بی‌سیم مثل هدفون‌ها، موس و کیبورد‌ و حتی ساعت‌های هوشمند، باز هم نیاز کاربران به بلوتوث و قابلیت‌های اون تشدید یافت؛ فناوری یاد شده همگام با توسعه تکنولوژی، به نسخه‌های پیشرفته تبدیل شد تا جایی که نسخه 5.1 اون، به نحوی به تحول رسیده بود که بسیاری از شرکت‌های سازنده محصولات هوشمند، مشتاق دریافت اون بودن.

وجود قابلیت تشخریص موقعیت مکانی در بلوتوث 5.1

یکی از قابلیت‌هایی که بلوتوث نسخه 5.1 برای کاربرانش به ارمغان آورده، برمیگرده به ویژگی “جهت‌یابی” در این فناوری بهبودیافته؛ با بررسی کامل بلوتوث 5.1 و ویژگی‌های جدید اون همراه https://mrdigitall.com/ باشید.

بلوتوث چیست؟

همونطور که قبلاً گفتیم، بلوتوث یک فناوری مهم در گوشی‌های همراه گذشته و ایضاً تمامی گجت‌هایی که در این زمان با این فناوری کار میکنن به حساب میاد.

از قدیم الایام، شاهد نسخه‌های زیادی از این فناوری بودیم که در نوع خود با امکاناتی که شایع‌ترینش برمیگرده به انتقال اطلاعات بین دو گوشی موبایل، روبرو بود است و میشه گفت یکی از خاطره‌سازترین ویژگی در گوشی‌های قدیمی محسوب میشه. اما بلوتوث 5.1 که نسخه بهبودیافته از نسل 5 هست، با امکاناتی روبرو شده که شایسته توجه است.

از جمله قابلیت‌های بهبودیافته بلوتوث 5.1

تشخیص موقعیت مکانی

سیستم‌های بلوتوثی، با استفاده از قدرت سیگنال، میتونن تشخیص بدن که شما در چه محدوه‌ای قرار دارین و حتی شاید بتونن تشخیص بدن که در چه فاصله‌ای قرار دارید اما نشون دادن موقعیت دقیق دیگه از دستشون برنمیاد.

یکی از خوبی‌های بلوتوث 5.1، اینه که با بهره‌گیری از قابلیت جهت‌یابی میتونه موقعیت دقیق دستگاه مورد نظر رو به سانتی‌متر تشخیص بده.

تشخیص موقعیت مکانی در بلوتوث 5.1

بلوتوث نسخه 5.1 از دو متد به نام‌های (AoA (Angel Of Arrival و AoD (Angel Of Departure) استفاده میکنه که در واقع هر دو دستگاه مرتبط که از بلوتوث 5.1 بهره میبرن، از طریق آرایشی از آنتن‌ها توسط دو گزینه مذکور، با رد و بدل کردن بعضی‌ از اطلاعات، به تشخیص موقعیت مکانی دستگاه مورد نظر میپردازه.

این ویژگی در زندگی روزمره افراد میتونه خیلی کاربری باشه و بعضاً برای موقعیت‌یابی محصولات گم‌شده‌ای که وابسته به بلوتوث هستن، کمک شایانی به کاربر میکنه. مثلا، وقتی که هدفون یا هر وسیله‌ای که از این نسخه بلوتوثی استفاده میکنه رو جایی گذاشتین اما یادتون نمیاد، توسط این ویژگی میشه پیداش کرد.

اتصال سریعتر، عمر باتری بیشتر

هر دستگاهی یه منبع اطلاعات داره. وقتی که از طریق بلوتوث برای دستگاه مقابل سینگال اتصال میفرستیم، درواقع باید دو دیوایس مورد نظر  یکسری اطلاعات رو بین هم جا‌به‌جا کنن تا اتصال برقرار شه و بتونیم فایل‌ها رو انتقال بدیم. از طرفی، ممکنه دیتابیس‌های هردستگاه حجم زیادی داشته باشه که موجب قطعی در ارتباط بشه.

اتصال سریع‌تر، عمر باتری بیشتر

توی بلوتوث 5.1 شاهد یه روش بهبودیافته از اتصال هستیم. بلوتوث 5.1 با یکسری فناوری‌ها و حذف برخی اطلاعات در حین اتصال دو دستگاه، هم موجب اتصال سریع‌تر، پایداری در ارتباط بیشتری برای کاربرش به ارمغان میاره.

سناریوی عمر باتری بیشتر برمیگرده به مدت زمان اتصال دو دستگاه به همدیگه تا پایان انتقال داده‌ها، که این روند هرچه سریع‌تر باشه، شارژ مصرفی باتری نیز کمتر خواهد بود که صد البته بلوتوث 5.1 این موضوع رو بهبود بخشیده است.

 

بهبود سیستم تبلیغات اتصال در بلوتوث 5.1

امروزه شاهد محصولات انبوهی هستیم که از بلوتوث استفاده میکنن و برای برقراری با اونا، دیالوگی‌های وجود داره. مثلا توی بلوتوث 5، دستگاهای بلوتوثی حضور خودشون رو با استفاده از قابلیت Advertising اعلام میکنن که با استفاده از اون، دیوایس‌های مورد نظر برای ارتباط با یکدیگر، داده‌ها رو در سه کانال مشخص 37، 38 و 39 برای هم ارسال میکنند. با توجه به اینکه فقط سه کانال وجود داره، اگر تعداد دستگاها بیشتر از دوتا بشه، امکان قطعی اتصال، انتقال ناقص داده‌ها و … وجود داره.

اما بلوتوث 5.1 چنین اوضایی نداره و کانالی برای این کار تعریف نکرده؛ در حقیقت اتصال دستگاهایی که از بلوتوث 5.1 استفاده میکنن از طریق کانال‌های تصادفی یا مخصوص به خودشون استفاده میکنن و این موضوع باعث میشه که دو دستگاه مورد نظر، هم اتصال پایدارتری داشته باشن هم داده‌ها به درستی انتقال پیدا کنه.

مبادله همگام‌سازی

مبادله همگام سازی

بلوتوث 5 با استفاده از فناوری “SyncInfo” برای ارتباط با دیگران، فرکانس‌های خودشو ارسال میکنه. دو دستگاه متصل به هم با هم هماهنگ بوده و با ارسال درخواست از سوی یک دستگاه، دیواس دوم سریع ارتباط رو برقرار میکنه. این موضوع هم باعث کاهش مصرف انرژی میشه و هم اتصال پایدار خواهد بود.

در بلوتوث 5.1 دیواس‌های مختلف میتونن اطلاعاتشون رو باهم به اشتراک بزارن و راحت بهم هم متصل بشن. مثلا وقتی که یه اسپیکر بلوتوثی به تلفن همراه متصل شده، برای اتصال گجت سوم مثل ساعت هوشمند ، دیگه نیازی به ارسال فرکانس اتصال نیست، چراکه با روشن شدن بلوتوث دستگاه سوم، اطلاعات رد و بدل شده میان اسپیکر و گوشی موبایل، با دیواس بعدی نیز اشتراک داده میشه و هر سه گجت میتونن همزمان با هم کار کنند و این موضوع باعث جلوگیری از هدر دادن انرژی میشه.

بهبود در سایر بخش‌ها

بلوتوث 5.1 علاوه‌بر قابلیت‌هایی که براش بیان کردیم، یکسری خورده تغییراتی هم داشته که میشه به زمانبندی برای خاموش شدن اتوماتیک بلوتوث جهت کاهش مصرف انرژی اشاره کرد. به طور کلی، بلوتوث 5.1 دارای تغییراتی بوده که در نهایت به افزایش امنیت و کاهش مصرف انرژی در این نسل ختم میشه.

اگر این مطلب از https://mrdigitall.com/ رو خونده باشید متوجه شدید که بلوتوث 5.1 چه قابلیت‌هایی داره. یافتن موقعیت مکانی دستگاه، کاهش مصرف انرژی و پایداری در اتصال و همچنین برقراری ارتباط بین چند دستگاه با اتصالی بدون قطعی از شاخصه‌های مهم این نسل از بلوتوث محسوب میشه؛ البته باید عرض کنم که بلوتوث 5 هم این قابلیت‌ها رو داره ولی خب نقص توش دیده میشه. علاوه‌بر این مطالب، امکان خاموش شدن خودکار بلوتوث برای جلوگیری از اتلاف انرژی خودش یه ویژگی جذاب در نسخه 5.1 محسوب میشه.

فروشگاه آقای دیجیتال با ارائه محصولات به‌روز که دارای جدیدترین نسل از بلوتوث‌ها با امکاناتی خفن رو هستن رو، اختیار شما کاربران عزیز قرار داده است. میتوان به صفحه خرید هدفون، خرید ساعت هوشمند و خرید گوشی موبایل رفته و این گجت‌ها رو به همراه ویژگی‌های اون محصول برای خریدی راحت و امن، مشاهده و در صورت تمایل تهیه نمایید.

سوالات متداول

1- چه محصولاتی از بلوتوث 5.1 پشتیبانی میکنند؟

هدفون بی‌سیم E3101، برخی از ساعت‌های هوشمند هایلو مثل RS4، گوشی‌ موبایل سامسونگ A53 و برخی از محصولات سری 3 از این خانواده بعلاوه گوشی موبایل آنر X9 نمونه‌ای محصولاتی هستن که بلوتوث نسل 5.1 رو دریافت کردن.

2- بهترین قابلیت بلوتوث 5.1 کدوم هست؟

یکی از بهترین چیزهایی که بلوتوث 5.1 به ارمغان آورد، تشخیص موقعیت مکانی بود که با استفاده از این قابلیت، کاربر قادر خواهد بود که موقعیت مکانی دستگاهی که قراره متصل بشه یا شده رو به صورت دقیق اندازه‌گیری کنه.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *