کاربران آیفونی یکی از دغدغه‌هایی که همیشه همراه‌شون بود، این بوده که، گوشی من کارت حافظه نمیخوره، چیکار کنم اگه پر بشه؛ البته این موارد در گذشته دیده می‌شد، چرا اکنون حافظه‌های گوشی‌های آیفون به 1 ترابایت رسیده است و به همین زودی‌ها هم پر نمی‌شود.

یکی از مسائل که حافظه‌ی گوشی ما را اشغال می‌کند، فضای اضافی است؛ از این رو باید کاربران برانمه‌ای مرتب برای پاک سازی گوشی آیفونشون داشته باشند. https://mrdigitall.com/ اومده تا روش‌های پاک سازی گوشی‌ آیفون رو بیان کنه، پس اگر یک آیفون در دستتونه، با ما همراه باشید.

پاک سازی گوشی آیفون چگونه است؟

از کجا ریز اطلاعات کل حافظه‌ی گوشیمون رو بفهمیم؟

قطعا هیچ گاه نباید بی گدار به آب بزنیم برای همین ابتدا بفهمیم که چه قدر از حافظمون اشغال شده و اون دسته‌های هم که اشغال شده، توسط چه بخش‌هایی است. برای دراوردن اطلاعات حافظه‌ی گوشی‌مون ابتدا به تنظیمات میریم، در بخش General وارد گزینه iPhone Storage میشیم؛ در اینجا اطلاعات تمامی برنامه همراه با فضای اشغال کرده‌شون برای ما به نمایش در می‌آید؛ با این اوصاف ما میدانیم برای پاک سازی گوشی آیفون باید سراغ چه بخش‌های بریم.

برای پاک سازی گوشی آیفون یا پر نشدن آن باید چه کرد؟

حذف یا غیر فعال کردن برنامه‌ها!

یکی از روش‌ها برای پاکسازی گوشی آیفون پیدا کردن برنامه‌ای که با آنها کار نمی‌کنید و حذف کردن یا به حالت Offload App بردن آنها است؛ برای اینکار بعد از شناسایی برنامه‌ها به بخش iPhone Storage میریم و اونجا برنامه رو پیدا می‌کنیم و روی آن ضربه میزنیم؛ سپس در این بخش یکی از گزینه‌های Offload App یا Delete App انتخاب می‌کنیم.

حالا تفاوت‌های این دو گزینه چیه؟ خیلی وقت‌های پیش آمده است که به دلیل برخی موقعیت‌ها مجبوریم مدتی از یک برنامه استفاده نکنیم؛ در اینطور مواقع به سراغ Offload App میریم؛ این برنامه‌ها به حالت غیرفعال می‌برد و تمامی اطلاعتش رو نگه می‌دارد و بعد از نصب دوباره آن برنامه، تمامی اطلاعاتش بالا می‌آید؛ در این مورد برنامه حذف می‌شود اما اطلاعات آن باقی می‌ماند که شاید حجم زیادی نگیرند.

اما گزینه Delete App برای حذف دائم برنامه‌ها به کار می‌رود؛ یعنی زمانی که نه به برنامه نه به اطلاعات او احتیاج داریم. اگر برنامه‌ای وجود دارد که فضای زیادی رو اشغال کرده است، با این کار می‌توانید از شر آنها راحت شوید؛ بیشتر برنامه‌های که این فضا رو به خودشون اختصاص می‌دهند واتس آپ، تلگرام، اینستاگرام و برنامه‌های پخش کننده موسیقی و فیلم است.

حذف یا غیر فعال کردن برنامه‌ها!

پاک کردن کش سافاری

سافاری یا همون مرورگر آیفون یکی از بخش‌هایی است که دیتا زیادی رو به خودش میگیره؛ چراکه از ابتدای کار کردن با آن، هیچگاه کش آن را پاک نکردیم؛ کش به معنای اینه که تمام صفحاتی که یک بار بازشان کردیم تمام اطلاعاتشان در گوشی ما ذخیره می‌شود، حالا فکرشون بکنید چند سایت رو تاحالا باز کردیم؛ برای پاک کردن کش سافاری باید ابتدا به Settings میریم و بخش Safari رو پیدا می‌کنیم؛ در این بخش به پایین اسکرول می‌کنیم و گزینه آبی رنگ Clear History And Website Data میابیم، حال با ضربه زدن روی این گزینه کش مرورگر گوشی ما پاک میشه که تاثیر زیادی در پاک سازی گوشی آیفون داره.

اضافه نکردن فیلم‌های دانلودی از برنامه‌ها به حافظه‌ی اصلی گوشی!

در حالت عادی در خیلی از برنامه‌ها به محض عکس‌ها و ویدئوها، آنها در گالری ما ذخیره می‌شود که فضای خیلی زیادی رو اشغال می‌کنند و در نهایت باز باید اقدام به پاک سازی گوشی آیفون کرد؛ پیشنهاد ما این است که تیک ذخیره شدن آنها را ببینید و در صورت نیاز آنها را به صورت دستی ذخیره کنید.

غیر فعال کردن ذخیره سازی خودکار واتساپ

برای اینکه این گزینه رو در یکی از محبوب‌ترین پیامرسان‌ها غیر فعال کنیم، کافیه به بخش تنظیمات واتساپ بریم، بخش Chat رو پیدا کنید و درون اون تیک گزینه Save To Camera Roll رو خاموش کنیم؛ با اینکار دیگر ویدئوها و عکس‌ها به محض دانلود شدنشون در گوشی ذخیره نمی‌شوند.

غیر فعال کردن ذخیره سازی خودکار واتساپ

حذف کردن فیلم‌های و دیتا‌های قدیمی برنامه‌ها!

خیلی از فایل‌های دانلودی ما در برنامه‌ها هستند که برای خیلی وقت پیشه و اصولا به خیلی‌ها از آنها نیاز نداریم؛ تنها کاری که آنها برای ما انجام میدهند، پر کردن فضای گوشی هست، اما اکنون ما باید اقدام به پاک سازی گوشی آیفون کنیم.

برای پاک سازی در برنامه واتساپ که محل اصلی آنها هست، ابتدا به بخش تنظیمات برنامه میرویم؛ سپس در بخش Storage and Data وارد گزینه‌ Manage Storage میشیم؛ در انجا لیست تمامی چت‌ها و ویدئوهایی که بیشترین حجم را اشغال کردند نشان می‌دهد؛ حالا با توجه به نیازمون، میتونیم آندسته از محتواهایی که نمی‌خوایم رو حذف کنیم.

در برنامه تلگرام نیز از تنظیمات برنامه به بخش Data and Storage منتقل میشیم؛ در صفحه باز شده روی گزینه Storage Usage ضربه می‌زنیم و در صفحه‌ی جدید باز شده تمامی اطلاعات نوشته شده؛ با کلیک کردن روی هر چت گزینه و ضربه زدن روی Clear تمامی آن‌ها حذف می‌شوند؛ با اینکار اقدام بزرگی برای پاک سازی گوشی آیفون انجام داده‌اید.

حذف کردن فیلم‌های و دیتا‌های قدیمی برنامه‌ها!

سوالات متداول

چه روش‌های دیگری وجود دارد که حافظه‌ی ما دیرتر پر شود؟

همیشه یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود حافظه گوشی ما دیرتر اشغال شود، دانلود نکردن برنامه و دیتاهای بیهوده است؛ اما راه‌هایی دیگه‌ هم وجود داره که به همین کار ختم میشه. یکی از بهترین کارها گرفتن عکس و فیلم با کیفیت‌های مقداری پایین‌تر است.

برای اینکار کافیه ابتدا به تنظیمات گوشیمون سفر کنیم و به پایین اسکرول کنیم؛ در بخش Camera به سراغ گزینه‌ی Formats میریم؛ در صفحه‌ی جدید بالای صفحه دو گزینه High Efficiency و Most Compatible وجود دارد؛ گزینه‌ی اول عکس‌ها رو در بهترین حالت و با بیشترین حجم ذخیره می‌کند اما گزینه پایینی عکس‌ها رو در کیفیت خوب ذخیره می‌کند ولی با حجم فشرده شده که در بلند مدت تاثیر زیادی در کمتر اشغال شدن حافظه‌ی گوشیمون میشه.

https://mrdigitall.com/ در این مقاله روش‌های پاک سازی گوشی آیفون رو توضیح داد که مطمئنا به کار تمامی آیفون‌داران می‌آید؛ خیلی خوشحال میشویم که در بخش نظرات، نظر خود را برای ما اعلام کنید یا اگر راه‌هایی دیگر سراغتان است به ما اعلام کنید.