علم و تکنولوژی

تمام ناگفته های اینترنت طبقاتی

تمام ناگفته های اینترنت طبقاتی

حدودا یک ماه و نیم، دو ماه هست که از فیلترینگ شبکه‌های خارجی میگذره و در این مدت، کسب و کارهایی که با اینترنت سر و کار داشتند ضررهای زیادی رو متحمل شدند؛ دولت هم در همین راستا اعلام کرده که برای جبران این زیان‌ها، طرح اینترنت طبقاتی رو در دستور کار قرار داده؛ اما خب این طرح قراره چه کاری انجام بده؟ اصلا از کی قراره اجرا بشه؟ اگه از این طرح چیزی نشنیدید تا آخر همراه مقاله https://mrdigitall.com/ باشید، چراکه قراره تمام ناگفته های اینترنت طبقاتی رو بگه…

 

اینترنت طبقاتی چی هست؟

در وهله اول، اصلا خود اینترنت طبقاتی چی هست؟ همونطور که از اسم این طرح پیداست، قراره دسترسی به اینترنت بین المللی، بخش بخش یا همون طبقه‌ای بشه؛ برای اینکه موضوع رو بهتر درک کرد باید گفت که به عنوان مثال یک استاد دانشگاه میتواند به فضای یوتیوب بدون برقراری ارتباط فیلترشکنش دسترسی داشته باشه درحالی که دیگر افراد این دسترسی رو ندارند.

در واقع با اجرا شدن طرح اینترنت طبقاتی هر شخصی به عنوان یک کاربر در هر زمینه‌ای، به یک اندازه دسترسی به پلتفرم‌های اینترنت جهانی دارد؛ در راس همه اینها کسب و کارهای دیجیتالی هست که طبق گفته‌ها بخش زیادی از فضای اینترنت رو در اختیار خواهند داشت.

اینترنت طبقاتی چی هست؟

اینترنت طبقاتی چی هست؟

برای اینترنت طبقاتی، چگونه افراد شناسایی می ‌شوند؟

شاید این سوال برای شما هم بوجود آمده باشد که دولت برای اجرای کردن این طرح، چطوری گروه‌های مختلف افراد رو شناسایی میکنه؟ در همین راستا قراره برای رفع محدودیت‌های اینترنتی کسب و کارهای دیجیتالی، آنها باید احراز هویت و آی پی ثابت خودشون رو تعریف کنند تا بتونند از اینترنت بین المللی استفاده کنند.

علاوه بر این، گروه اقتصاد دیجیتال آیین نامه‌ای رو تحت حمایت از فریلنسرها به تصویب رسانده که در آن رد پای اینترنت طبقاتی دیده میشه؛ بر اساس این آیین نامه برای دسترسی هرچه سریع‌تر کسب و کارهای دیجیتالی به اینترنت بدون فیلتر، موظف است هرچه سریع‌تر زیر ساخت‌های اینترنت طبقاتی رو انجام بده؛ در ادامه ذکر شده که ارتباط باید پایدار و با سرعت بالا باشه. به همین دلیل وبسایتی برای شناسایی افراد باز خواهد شد تا همه بتونند در اون ثبت نام کنند.

برای اینترنت طبقاتی، چگونه افراد شناسایی می ‌شوند؟

برای اینترنت طبقاتی، چگونه افراد شناسایی می ‌شوند؟

معایب اینترنت طبقاتی چه خواهد بود؟

قاعدتا اینطور که معلومه اینترنت طبقاتی معایبی هم خواهد داشت؛ از صحبت‌ها و برنامه‌هایی که دستگاه‌های مربوط برای اینترنت طبقاتی ارائه دادند برآیند شده که تمامی محدودیت‌ها و فیلترینگ سرویس‌های اینترنتی برای افراد عادی به همان قوت باقی خواهد ماند و در اون طرف ماجرا برخی کاربران به اینترنت بدون محدودیت یا کم محدودیت برخوردار هستند.

از جهتی ارائه اینترنت به صورت تبعیضی باعث میشه تا بازار سیاه جدیدی برای خرید و فروش ابزارهای دسترسی به اینترنت راه بیوفتد که طبعا ضربه‌های بیشتری خواهد داشت؛ البته با این اوصاف گمان نکنم دیگر افراد بتونند با سرعت لاکپشتی اینترنت و فیلترینگ اون کنار بیان.

 

آیا اینترنت طبقاتی اجرا خواهد شد؟

در اول قرار بود که اینترنت به صورت عادی به جز برخی پلتفرم‌های خاص یا سایت‌های غیر مجاز در اختیار تمامی افراد قرار بگیرد نه قشر خاصی، یا اینکه حداکثر بر اساس سن محدودیت‌ها اعمال بشه. اما باتوجه به برخی اخبار، قرار است که اینترنت برای هر شخصی به اندازه نیازی که خود مقامات تعیین می‌کنند، باشه؛ البته شنیده میشه که برخی از گروه‌ها در حال دریافت اینترنت بدون فیلترینگ هستند که این به معنای چراغ خاموشی جلو بردن اینترنت طبقاتی هست.

 

اینترنت طبقاتی چه ارتباطی با طرح صیانت داره؟

طرح صیانت که داستان‌های عجیب و غریبی به همراه داشت و با اعتراض‌ها و مخالفت‌های فراوان از دستور کار مجلس خارج شد؛ به نظر میرسد حالا با توجه به شرایط پیش آمده بار دیگر پرونده‌اش باز خواهد شد. در واقع میتوان گفت اینترنت طبقاتی همون طرح صیانت هست در اسمی دیگر؛ صیانت طرحی بود که برخی پلترفم‌های اینترنتی رو محدود میکرد، حالا اینترنت طبقاتی هم با همین موضوع اما برای اقشار مختلف بازگشته؛ یعنی در واقع هر دوی این طرح به هم مربوط می‌باشند. اما خب در بین پیچیده شدن اخبار طرح اینترنت طبقاتی، وزیر ارتباطات اعلام کرد که قراره به زودی با برخی دستگاه‌های مربوط که هماهنگ شده، به زودی محدودیت‌های برخی برنامه‌ها برای برخی اقشار خاص برداشته خواهد شد.

اینترنت طبقاتی چه ارتباطی با طرح صیانت داره؟

اینترنت طبقاتی چه ارتباطی با طرح صیانت داره؟

اینترنت طبقاتی بحثیه که جدیدا خیلی تنور داغی پیدا کرده و روز به روز اخبار متنوع‌تری در این باره به گوش میرسه؛ در این طرح قراره که اینترنت به صورت گروهی برای اقشار، محدودیت بندی بشه، طرحی که به عنوان حمایت از فریلنسرها یا آزادکارها که اکثر با گوشی موبایل کار میکنن و کسب و کارهای دیجیتالی شناخته میشه. در سمتی دیگر اینترنت طبقاتی یعنی طرح صیانت که چندی پیش از صحن مجلس به دلیل مخالفان زیاد بیرون گذاشته شد. فروشگاه آقای دیجیتال در این مقاله به ناگفته ‌های اینترنت طبقاتی پرداخته.

 

سوالات متداول

1- چرا اینترنت طبقاتی می تواند نگران کننده باشد؟

یکی از بحث برانگیزترین مطالب در مورد اجرایی شدن اینترنت طبقاتی، احراز هویت و محفوظ ماندن آنها به شمار میره؛ از سمتی دیگر هنوز مشخص نشده که هر گروه از افراد تا چه اندازه قرار است آزادانه در فضای اینترنت گشت و گذار کنند. با این حال باید به زودی آماده اجرایی شدن طرح اینترنت طبقاتی باشیم.

2- آیا افراد عادی میتونند از اینترنت بدون محدودیت استفاده کنند؟

شما برای استفاده از اینترنت بدون محدودیت، باید یه شخصی که اینترنت بدون محدودیت رو دریافت میکنه پیدا کنید و با مشخصات اون سیم کارت مخصوص رو دریافت کنید؛ البته هنوز معلوم نیست که این اتفاق رخ میده یا خیر.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *